İspanyol bakan ‘Milei uyuşturucu kullanıyor’ dedi, Arjantin’le diplomatik kriz çıktı

İspanya Ulaştırma Bakanı Oscar Puente’nin Arjantin’in faşist Devlet Başkanı Javier Milei’yi hedef alarak yaptığı bir gaf, iki ülke arasında son yıllardaki en büyük diplomatik krizlerden birine neden oldu. Bakan Puente, 3 Mayıs’ta Salamanca kentindeki bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Milei’yi televizyonda gördüm ve duyduklarımdan sonra kendi kendime dedim ki; hangi maddeleri kullanıyor bilmiyorum ama uyuşturucu kullanıyor. Seçimleri kazanması imkansız dedim ama oldu” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, İspanyol bakanın bu ifadeleri üzerine yazılı açıklama yapan Arjantin Devlet Başkanlığı Ofisi, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’e, eşinin adının karıştığı yolsuzluk iddialarına da atıfta bulunarak bir dizi suçlamada bulundu.

ARJANTİN: ADALETİN HIZLA HAREKETE GEÇECEĞİNİ UMUYORUZ

Arjantin Devlet Başkanlığı Ofisi, X hesabından paylaştığı yazılı açıklamasında, Sanchez’in ‘eşine yönelik yolsuzluk suçlamaları gibi ilgilenmesi gereken çok daha önemli sorunları olduğunu’ iddia ederek, “İspanya Krallığı’nın iyiliği için milletinizin istikrarını ve dolayısıyla ülkemizle ilişkileri doğrudan etkileyen bu tür bir yolsuzluk skandalını açıklığa kavuşturmak için adaletin hızla harekete geçeceğini umuyoruz” ifadesini kullandı.

Açıklamada, “Pedro Sanchez, ayrılıkçılarla anlaşarak ve İspanya’nın dağılmasına yol açarak krallığın birliğini tehlikeye attı. Yasa dışı göçe izin vererek İspanyol kadınlarını riske attı. Sadece yoksulluk ve ölüm getiren sosyalist politikalarıyla orta sınıfı tehlikeye attı. Biz Arjantinliler, bize sefalet ve çöküş getiren modeli değiştirmeyi seçiyoruz. İspanyol halkının da yakın zamanda yeniden özgür yaşamayı seçeceğini umuyoruz” denildi.

İSPANYA: İKİ DOST HALK ARASINDAKİ İLİŞKİLERLE BAĞDAŞMIYOR

Bunun ardından İspanya hükümeti de Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Hükümet, açıklamada, ‘iki ülke ve iki dost halk arasındaki ilişkilerle bağdaşmayan, Arjantin Devlet Başkanlığı Ofisi’nin kullandığı ifadeleri tamamen reddettiğini’ ifade etti. İspanya hükümeti, açıklamasında ayrıca ‘Arjantin halkıyla kardeşlik bağlarının güçlenmesi ve korunması için çalışmaya devam edeceğini’ duyurdu.

BEGONE GOMEZ HAKKINDA ‘YOLSUZLUK’ İDDİALARI

Sanchez’in eşi Begona Gomez’i 5 Nisan’da ‘nüfuzunu kullanarak bazı iş çevrelerine etki yapmak ve yolsuzluk’ ile suçlayan faşist ‘Temiz Eller’ sendikası Genel Sekteri Miguel Bernard, daha sonra bu iddiaları sadece basındaki bilgilere göre, doğruluğunu bilmeden ortaya attığını açıklamıştı. Savcılık da ‘suç unsuru teşkil eden herhangi bir delil bulunmadığından’ Sanchez’in eşi hakkında açılan soruşturmanın kapatılmasını istemişti.

İddiaların basına yansımasının ardından istifa etmeyi düşündüğünü dile getiren Sanchez ise 29 Nisan’da yaptığı açıklamada, başbakan olarak kalmaya devam etme kararı aldığını duyurmuştu. Temiz Eller’in suç duyurusu sonrasında Gomez hakkındaki iddialarla ilgili gizli bir soruşturma açtığı duyurulan hakim Juan Carlos Peinado’nın 10 Mayıs tarihinde söz konusu haberleri yapan gazetecileri dinleyip, kararını vermesi öngörülüyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir