Savaşı Samsung kaybetti: Huawei’nin zaferi herkesi şaşırttı

Huawei, 2024’ün ilk çeyreğinde Samsung’u geride bırakarak dünyanın en büyük katlanabilir akıllı telefon markası oldu. ABD yaptırımları altında olmasına rağmen, Çinli teknoloji devi bu hızla büyüyen segmentte ilk kez zirveye ulaştı.

Araştırma firması Counterpoint’in verilerine göre, Huawei’nin katlanabilir akıllı telefon sevkiyatları yılın ilk üç ayında yıllık bazda %257 gibi çarpıcı bir artış gösterdi. Bu artış, Samsung’un performansıyla keskin bir tezat oluşturuyor. Güney Koreli şirketin pazar payı, 2023’ün ilk çeyreğindeki %58’den 2024’ün ilk çeyreğinde %23’e düştü. Bu dönemde, toplam küresel katlanabilir akıllı telefon sevkiyatları %49 arttı.

Huawei’nin katlanabilir pazarındaki başarısının önemli bir nedeni, 5G modellerine odaklanması. Mart çeyreğinde, Huawei’nin katlanabilir sevkiyatlarının %84’ü 5G uyumlu oldu, oysa geçen yıl aynı dönemde hiç 5G modeli yoktu. Counterpoint, Huawei’nin en popüler katlanabilir modellerinin Mate X5 (kitap tipi) ve Pocket 2 (istiridye tipi) olduğunu belirtiyor. Huawei’nin satışlarının çoğu Çin’den geliyor, ancak cihazları Orta Doğu gibi bölgelerde de mevcut. Öte yandan, Samsung katlanabilir serisini yenileme konusunda yavaş kaldı, bu da pazar payının düşmesinde etkili oldu.

Motorola, bu segmentte olağanüstü bir performans sergileyerek geçen yıla kıyasla %1473’ün üzerinde bir büyüme kaydetti ve şimdi %11 pazar payıyla dördüncü en büyük katlanabilir marka konumunda. Razr 40 (Razr 2023 olarak da bilinir) modeli, Kuzey Amerika’da en çok satılan model oldu.

Honor ise %12 ile biraz daha yüksek bir pazar payına sahip ve üçüncü sırada yer alıyor. Honor Magic V2, 2024’ün ilk çeyreğinde Batı Avrupa’da en çok sevk edilen katlanabilir telefon oldu. 2024’ün ilk çeyreğinde, “kitap tipi” katlanabilirler, küresel sevkiyatların %55’ini oluşturarak 2021’den bu yana ilk kez istiridye tipi katlanabilirleri geride bıraktı.

Samsung şu anda Galaxy Z Fold 6 ve Flip 6’nın lansmanına hazırlanıyor. Şirketin, kaybettiği pozisyonu yeniden kazanıp kazanamayacağı merakla bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir